Kalkulator oświetlenia.
Kalkulator oświetlenia to narzędzie, które pomaga odpowiednio dobrać oświetlenie w zależności od wielkości i przeznaczenia pomieszczenia. Oświetlenie w domu lub mieszkaniu to jeden z podstawowych aspektów, o jakie powinno się dobrze zadbać. Właściwy dobór oświetlenie to nie tylko świetna dekoracja dla mieszkania, ale przede wszystkim funkcjonalność, która jest bardzo istotna w ramach codziennego użytkowania. Tym samym wybierając oświetlenie dla konkretnych pomieszczeń, warto wiedzieć, ile konkretnie światła emitują wybrane lampy. Obecnie jednostki te opisywane są zarówno za pomocą lumenów, jak i luksów.
Dopasowanie odpowiedniego oświetlenia do konkretnych pomieszczeń nie zawsze jest łatwym zadaniem. Szczególnie wtedy, kiedy nie wiemy dokładnie, jaka moc światła będzie wystarczająca. Zobacz, jak łatwy w praktyce jest dobór żarówek oraz ile lumenów na m2 potrzebują różne pomieszczenia.
Czym jest lumen i luks – podstawowe pojęcia
Kalkulatory oświetlenia, dzięki którym można dokładnie wyliczyć ilość potrzebnej energii to doskonałe narzędzia, które cieszą się dużą popularnością. Jednak zanim przejdziemy do tego, ile konkretnie potrzeba lumenów na m2 do różnych pomieszczeń, warto zapoznać się, czym konkretnie jest luks i lumen. A jest szczególnie jedna istotna różnica pomiędzy tymi jednostkami.
Lumeny to jednostki miary tzw. strumienia świetlnego, a więc maksymalnej mocy światła, która emitowana jest przez konkretne źródło, jakie przechodzi przez daną powierzchnię. Analogicznie, im więcej lumenów posiada konkretne źródło światła, tym więcej światła będzie w wybranym pomieszczeniu. Na tego rodzaju produktach skuteczność świetlna podawana jest w lm/W.
Z kolei Lux, który oznaczany jest za pomocą symbolu lx, stanowią jednostkę natężenia światła. Określa strumień świetlny, jaki pada na powierzchnię m2. Jednak w zależności od konkretnej odległości od danej świetlanej powierzchni, natężenie źródła światła będzie się zarówno zmniejszać, jak i zwiększać. W praktyce im dalej od źródła oświetlenia, tym mniejsze będzie jego natężenie.
Jaka ilość lumenów na m2 – co musisz wziąć pod uwagę?
Niezwykle często zasadniczym problem, jaki pojawia się przy wyborze oświetlenia, jest konieczność przeliczenia mocy bieżących żarówek na jasność nowych. W takiej sytuacji warto zapoznać się z ogólnym przelicznikiem watów na lumeny, ponieważ właśnie na ilość lumenów trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, a nie watów. W ten sposób można wybrać takie oświetlenie, jakiego się faktycznie potrzebuje w konkretnym pomieszczeniu. Dlatego jeżeli zastanawiasz się, ile dokładnie potrzebujesz lumenów do odpowiedniego oświetlenia pomieszczeń, należy dokonać przeliczenia na m2.
Jedną z bardzo prostych metod dokonywania takich przeliczeń są specjalne kalkulatory, dzięki którym można obliczyć zapotrzebowanie lumenów do każdej przestrzeni. Na podstawie kalkulatora można doskonale dopasować różne natężenia oświetlenia. Tym samym do biura wybierzemy oświetlenie, które pozwoli na komfortową pracę. Z kolei do salonu będzie to już światło delikatniejsze, przy którym z przyjemnością napijemy się herbaty i przeczytamy książkę.
A ile lumenów powinien mieć garaż?
Garaż to także jedno z tych pomieszczeń, które nie tylko jest miejscem na samochód. Bardzo często służy ono miejsce do majsterkowania czy rozrywki (np. siłownia). Standardowo w indywidualnym garażu z powodzeniem można zastosować 200 lumenów na m2. Z kolei jeżeli chodzi o warsztat i prace z nim związane, albo prywatną siłownię zlokalizowaną w garażu, to należy zwiększyć ilość światła, do nawet 500 lumenów na m2. Warto podkreślić, że odpowiednie oświetlenie w takich pomieszczeniach jest bardzo ważne. Nie może utrudniać ani pracy, ani ćwiczeń.