Zbuduj charakter pomieszczenia, stawiając na odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie mieszkania to bardzo ważny element, który również ma wpływ na wygląd i odbiór pomieszczeń. Tym samym charakter wnętrza jest w dużym stopniu uzależniony od wybranego rodzaju oświetlenia. Światła tworzą klimat w domu, dlatego wybór oświetlenia nie jest wyłącznie kwestią estetyczną, ale także funkcjonalną. Na obecnym rynku możliwe jest przebieranie w różnych rodzajach oświetlenia. Jednak przed dokonaniem zakupu, warto zastanowić się nad ogólną koncepcją aranżacji wnętrz za pomocą lamp stojących i żyrandoli bądź kloszy podwieszonych pod sufitem. W jaki sposób zbudować  niepowtarzalny charakter pomieszczeń dzięki oświetleniu?

Wybór konkretnego rodzaju oświetlenia będzie miał wpływ na barwę światła w poszczególnych pomieszczeniach. To z kolei będzie miało bezpośrednie przełożenie na atmosferę, jaka panuje w różnych miejscach w domu. Zatem jak dobrać odpowiednie oświetlenie do salonu, sypialni czy kuchni?

Oświetlenie w mieszkaniu – czym się kierować przy wyborze?

Właściwie i prawidłowe zaplanowanie rozstawienie oświetlenia ma ogromne przełożenie na atmosferę, jaka panuje w konkretnym pomieszczeniu. Dlatego jeszcze na etapie projektowania warto przemyśleć dokładny rozkład instalacji elektrycznej. Tym samym należy kierować się pewnymi zasadami, które pomogą dobrać takie oświetlenie, które będzie tworzyło w każdym z pomieszczeń odpowiednią atmosferę.

Dobór oświetlenia w mieszkaniu powinien być uzależniony od miejsc, w których znajdują się okna. Nie wszystkie pomieszczenia muszą być oświetlone w takim samym stopniu, a co ważniejsze z wykorzystaniem takiego samego rodzaju oświetlenia. Tym samym gabinet, który służy do pracy, powinien mieć znacznie lepsze oświetlenie niż sypialnia, w której przebywa się głównie w nocy.

Niezwykle ważny jest także wybór odpowiedniego oświetlenia ogólnego. W każdym pomieszczeniu zazwyczaj na środku należy umieścić światło ogólne, które będzie oświetlało całą powierzchnię wnętrza. Taki rodzaj oświetlenia nie ma większego wpływu na klimat wnętrza, tylko na jego funkcjonalność. Zatem dobrym pomysłem będzie wzbogacenie ogólnego oświetlenia o różnego rodzaju lampy, które emitują różne odcienie światła.

Oświetlenie nastrojowe

Różne rodzaje pomieszczeń w domu wymagają odmiennego oświetlenia. Są sytuacje, w jakich półmrok i rozproszone światło przy ścianach będzie idealnym rozwiązaniem np. podczas czytania ulubionej książki. W takim przypadku świetnie sprawdzą się popularne kinkiety lub listwy ledowe. W nowoczesnych urządzeniach istnieje również możliwość regulacji jasności światła, a także kreowania scenerii oświetlenia.

Oświetlenie funkcjonalne

Takie oświetlenie dedykowane jest przede wszystkim do wspomagania pracy, a także procesów, które wymagają skupienia. W tym przypadku także perfekcyjnie sprawdzą się różnych rozmiarów listwy ledowe, które można zamontować między innymi na krawędziach blatów. Jednak przed instalacją należy dokładnie sprawdzić moc oraz barwę światła, aby było ono przyjazne podczas pracy.

Aranżacja wnętrza – światło w roli głównej

Poza funkcjonalnym zastosowaniem oświetlenia spełnia ono również ważne funkcje estetyczne. Do ciekawej, a tym samym niepowtarzalnej aranżacji wnętrz potrzebne jest również nietuzinkowe wkomponowanie oświetlenia. Instalacja oświetleniowa nie tylko podkreśla inne elementy wystroju danego wnętrza, ale również sama w sobie jest ważną częścią aranżacji pomieszczenia.

W momencie planowania wystroju danego wnętrza warto na początku zastanowić się nad wyborem oświetlenia ogólnego oraz uzupełniającego tak jak lampy, abażury bądź listwy ledowe, aby wszystkie pomieszczenia były ciekawe, przytulne i przyjazne dla oka.

Zbuduj charakter pomieszczenia, stawiając na odpowiednie oświetlenie
Przewiń do góry